Zdrowie

5 oczyszczających ziół, które warto mieć w swojej apteczce

Detoksy wszelkiego rodzaju cieszą się coraz większą popularnością. Z jednej strony to dobrze, że świadomość ilości i pochodzenia zanieczyszczeń rośnie. Z drugiej, masa firm zbija majątek na niedoinformowaniu. Tymczasem do skutecznego oczyszczenia organizmu wystarczą środki ze sklepu zielarskiego.

Bratek pomoże w odchudzaniu i przeziębieniu

Fiołek trójbarwny wszyscy raczej znamy pod nazwą bratka. Ten uroczy kwiat jest szczególnie popularny w leczeniu infekcji dróg oddechowych, nawet tych ciężkich, przebiegających z silnym, produktywnym kaszlem. Bratek wspomaga rozrzedzenie wydzieliny, która zalega w płucach i oskrzelach, a dzięki temu łatwiej ją odkrztusić i szybciej oczyścić płuca. Fiołek trójbarwny jest też częstym suplementem wykorzystywanym podczas odchudzania. Działa moczopędnie i przyspiesza metabolizm dzięki czemu jednocześnie ułatwia utratę masy ciała, jednocześnie usuwając metabolity uwalniające się z rozpadu tkanki tłuszczowej.

Przetacznik oczyści z toksyn i pomoże odetchnąć

Przetacznik leśny to bardzo cenione zioło o właściwościach detoksykacyjnych. Szkodliwe metabolity powstałe podczas przemiany materii, szczególnie związki azotowe, są skutecznie usuwane dzięki działaniu napotnemu i moczopędnemu tego ziela. Poprzez pobudzenie nabłonka migawkowego oskrzeli znacznie ułatwia odkrztuszanie, a przez to usprawnia oczyszczanie dróg oddechowych z siejących tam spustoszenie patogenach. Przetacznik świetnie nadaje się do produkcji odkażającego maceratu. Stosowany zewnętrznie leczy wszelkiego rodzaju zmiany skórne związane z trądzikiem, atopowym zapaleniem skóry, czy owrzodzeniami i trudno gojącymi się ranami.

Mięta pieprzowa, czyli klasyka na trawienie

Mięta pieprzowa jest niezwykle aromatyczną rośliną sprawdzającą się w każdej kuchni. Zawarte w niej olejki eteryczne odpowiadają zarówno za jej niesamowicie intensywny zapach, jak i właściwości prozdrowotne. Mentol zwiększa wydzielanie żółci i soków żołądkowych, w skutek czego trawienie przebiega sprawniej i więcej substancji odżywczych jest potem wchłanianych w dalszych odcinkach przewodu pokarmowego.

Koniczyna czerwona wspomaga pracę wątroby

Koniczyna czerwona zawiera bardzo dużo izoflawonów. To właśnie ich duża zawartość sprawia, że roślina ta ma tak silne właściwości poprawiające pracę wątroby i dróg żółciowych. Znacząco poprawia filtrowanie krwi ze znajdujących się w niej związków toksycznych. Właściwości moczopędne sprawiają, że organizm szybciej pozbywa się nadmiaru płynów, a więc może być stosowany przy problemach z opuchlizną.

Kurkuma, czyli cudo medycyny chińskiej

Kurkumina zawarta w tym korzeniu ma silne działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające. Kurkumina ma również udowodnione działanie żółcipędne. Dzięki temu znacząco ułatwia usuwanie toksyn, a przeciwutleniacze znacząco poprawiają możliwości regeneracyjne komórek wątroby.

Możesz również polubić…