Zdrowie

Cała prawda o napojach energetycznych

Napoje energetyczne potrafią dostarczyć sporej dawki energii, poprawiają również uwagę i koncentrację. I tym właśnie producenci kuszą konsumentów. Energetyki nie są jednak zalecane przez lekarzy i dietetyków, ponieważ prowadzą ich stosowanie wiąże się ze skutkami ubocznymi, które są szczególnie niebezpieczne dla młodzieży.

Z czego składają się napoje energetyczne? Ich podstawowym składnikiem jest oczywiście kofeina, która pobudza system nerwowy. Kofeina to substancja pochodzenia roślinnego, której właściwości redukują zmęczenie i senność. Kofeina polepsza również ogólną sprawność umysłową i ruchową. Kolejna sprawa to jej przyczynianie się do procesów przemiany materii, jak również pracy czynności serca.

Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, iż energetyki stanowią zagrożenie dla zdrowia, a czasami nawet dla życia człowieka. Udowodniono, że napoje te zwiększają ryzyko zawału mięśnia sercowego i to nie tylko u osób w starszym wieku, ale też u ludzi młodszych. Ostatnie badanie wykazały, że po wypiciu napoju energetyzującego u młodych ludzi bardzo często występują objawy towarzyszące zawałowi – uczucie niepokoju, kołatanie serca oraz nudności. Kolejny, bardzo niepokojący skutek do przyczynienie się energetyków do wzrostu poziomu agresji wśród młodzieży, za co odpowiada wcześniej wspomniana kofeina. Jej zawartość w energetykach jest bardzo wysoka, wielokrotnie przekracza wartość kofeiny, która znajduje się na przykład w kawie. W związku z tym, słabszy organizm może mieć trudności poradzenia sobie z taką dawką. Ponadto, napoje energetyczne prowadzą często do nadpobudliwości psychoruchowej, a to z kolei zaburza koncentrację i uwagę.

Energetyki nie są rekomendowane przez dietetyków, ponieważ zawierają dużą ilość cukru, co w połączeniu z niezdrową, źle zbilansowaną dietą może przyczynić się do rozwoju próchnicy zębów, nadwagi, a w końcu otyłości.

Możesz również polubić…