Dieta Rodzina Zdrowie

Co robić kiedy dziecko boli brzuszek?

Ból brzucha zna właściwie każdy z nas. Dolegliwości bólowe układu trawiennego są dość powszechne i zwykle nie są powodem do niepokoju. Musimy jednak mieć świadomość, że uporczywe, nawracające bóle brzucha mogą być objawem poważnych chorób, zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.

Ból brzucha nie jedno ma imię.

W jakie brzusznej mieści się wiele narządów, które mogą dawać objawy bólowe przy wielu schorzeniach. Szukając przyczyny problemu, nie wystarczy stwierdzić, że boli nas brzuch. Znaczenie ma dokładniejsza lokalizacja (np. dół/góra brzucha, prawa/lewa strona), a także czas trwania bólu i jego charakter. W zależności od rodzaju bólu możemy mieć do czynienia z niestrawnością, perforacją przewodu pokarmowego, kolką nerkową, czy wrzodami. W przypadku dzieci ciężko o szczegóły dotyczące specyfiki bólu. Dziecko mówi co najwyżej mówi, że boli brzuch. Czasem określi nasilenie bólu, ewentualnie zasygnalizuje objawy towarzyszące, mówiąc, że np. nie może oddać stolca. Olbrzymia tu rola dorosłych, którzy przez dokładną obserwację dziecka będą mogli lepiej zidentyfikować problem.

Kiedy udać się z bólem brzucha dziecka do lekarza?

U dzieci, tak jak u dorosłych, problemy z bólem brzucha zdarzają się dość często. Zwykle potrafimy sobie poradzić z takimi dolegliwościami sami, czy to domowymi sposobi, czy z pomocą leków dostępnych bez recepty. Jednak w przypadku gdy ból jest bardzo silny i nie ustępuje po podaniu standardowych leków, koniecznie udaj się z dzieckiem do lekarza. Ostry ból, gorączka, wymioty, czy uporczywa biegunka, to sygnały poważniejszych problemów, których nie wolno lekceważyć. Objawy związane ze zwiększoną utratą płynów należy jak najszybciej zahamować, a jednocześnie dbać o właściwą podaż płynów, żeby wyrównać ich poziom. Wizyta u specjalisty pomoże dokładnie określić przyczynę bólu, a ta z kolei będzie decydowała o tym, co na ból brzucha u dziecka zadziała najlepiej.

Co na ból brzucha u dziecka dostaniemy w aptece?

W przypadku gdy nie podejrzewamy poważnych schorzeń i nie mamy wyraźnych wskazań lekarza, możemy sobie próbować poradzić z bólem brzucha dziecka sami. W aptekach dostępny jest szeroki wybór środków, które mogą nam pomóc. Od tych działających ogólnie przeciwbólowo, przez te dedykowane w przypadku problemów gastrycznych, po wspomagające pracę układu trawiennego suplementy. Z bólem skutecznie radzą sobie niesteroidowe leki przeciwzapalne, a ulgę w napięciu okolicy jamy brzusznej mogą przynieść leki rozkurczowe.

Co na ból brzucha u dziecka podawały nasze babcie?

Przy lekkich bólach brzucha skuteczne mogą okazać się domowe sposoby. Jeżeli ból znacząco utrudnia ruch to możemy spróbować go zastąpić delikatnym masażem brzucha. Mechaniczne przemieszczanie okolicznych tkanek pomoże w ich wzajemnym rozluźnieniu. Ulgę przyniosą też ciepłe okłady i podkurczanie nóg. Nasze babcie w takich sytuacjach sięgały też po sprawdzone zioła, które wzmagały wydzielanie soków trawiennych i działały rozkurczająco na mięśnie.

Możesz również polubić…