gryzak
Rodzina Zakupy

Gryzaki dla niemowląt – jaki wybrać i kiedy stosować?

Ząbkowanie to jeden z elementów rozwoju maluchów, który każdemu rodzicowi kojarzy się z bólem, marudzeniem, płaczem, a nawet złością dziecka. Niektórzy stosują wtedy specjalne żele, inni próbują przetrwać trudny czas, a jeszcze inna grupa rodziców sięga po gryzak, który przynosi ogromną ulgę dla malucha.

Gryzak – kiedy jest szczególnie przydatny?

Gryzak to zabawka, która przynosi sporą ulgę dla ząbkujących dzieci, gdyż dziąsła, pod którymi kryją się zęby, strasznie swędzą, a nawet bolą, co powoduje ogromny dyskomfort dla malucha. Pewnie każdy, kto ma dzieci, widział, jak pociechy próbują wciskać sobie piąstki do buzi albo pocierają nimi dziąsła. To znak, że niedługo pojawi się nowy ząb. W tym trudnym i nieprzyjemnym czasie trzeba pomóc maluchowi, czyli kupić dla niego gryzaki.

Większość dzieci zaczyna intensywnie ząbkować w okolicach 6 miesiąca życia, ale pojawienie się pierwszych białych ząbków poprzedza intensywny ślinotok, następnie pojawia się marudzenie i dopiero później przychodzi wielki dzień, kiedy na powierzchni pojawia się biały ząbek. Niektóre maluchy mają także gorączkę i katar. Już 3-miesięczne dziecko wkłada wszystko, co tylko może do swojej buzi, dlatego, aby uniknąć zranień czy dyskomfortu trzeba maluchom podawać odpowiednio wyprofilowany gryzak.

Wybierając zabawkę do gryzienia, trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na aspekt bezpieczeństwa. Materiał nie może być twardy, żeby nie wyrządził krzywdy malutkiego dziecku i jego delikatnym dziąsłom. Opuchnięte i swędzące dziąsła poczują ogromną ulgę, kiedy zaczną dotykać silikonowy gryzak. Trzeba zwrócić uwagę, żeby nie miał ostrych rogów oraz łatwo się trzymał – w przeciwnym wypadku będzie wypadał z rączki i nie przyniesie żadnych korzyści.

Gryzak na ząbkowanie – na co zwrócić uwagę?

Zdajemy sobie sprawę, że gryzak powinien być wykonany z miękkiego tworzywa, które nie wyrządzi krzywdy, a jedynie przyniesie ulgę. Materiał musi być także wytrzymały, dzięki czemu malutkie, ale bardzo ostre ząbki nie przedziurawią tworzywa. Gryzak ma zachęcać malucha do sięgnięcia po niego, dlatego powinien być kolorowy, ciekawie ukształtowany oraz zwracający uwagę. Bardzo często stosuje się ciekawe kształty oraz dodatkowe elementy wydające dźwięki. Szczególną popularnością cieszy się gryzak w kształcie zwierzęcia.

Gryzak nie może zostać zakupiony przypadkowo, tylko dobrany do możliwości rozwojowych dziecka oraz jego wieku – w przeciwnym wypadku zabawka zalegnie w kącie i będzie nieużywana, a tego przecież staramy się uniknąć.

Warto pamiętać, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie, a rodzice nie mają żadnych powodów do zmartwień, kiedy ich pociechy nie chwytają zabawek tak samo, jak ich rówieśnicy czy nie interesują się gryzakami. Nieliczna grupa maluchów nie ząbkuje boleśnie i śliczne białe ząbki pojawiają się niepostrzeżenie bez żadnego płaczu, marudzenia czy dyskomfortu. Gryzak stanowi wtedy jedynie zabawkę umilającą czas, a nie ulgę w bólu. Miej jednak świadomość, że w trakcie ząbkowania maluch jeszcze bardziej potrzebuje swoich rodziców, którzy pocałunkami i przytuleniami ułatwiają ten trudny czas.

Możesz również polubić…