Rodzina

Jak przystosować łazienkę do potrzeb osoby niepełnosprawnej?

Niezależnie od stopnia niepełnosprawności ruchowej, osoba mająca trudności z poruszaniem się powinna korzystać z łazienki, która będzie dla niej w pełni bezpieczna i funkcjonalna. W jaki sposób zapewnić jej takie warunki i na co zwrócić uwagę urządzając łazienkę w domu, w którym mieszka niepełnosprawny?

Bezpieczne korzystanie z łazienki jako podstawa

Każdemu zależy oczywiście na tym, aby łazienka była ładna i elegancka. Jeżeli w domu są dwie łazienki, zwykle jedna z nich jest pomieszczeniem bardziej reprezentacyjnym – dla gości, z drugiej korzystają na co dzień domownicy. W przypadku osoby niepełnosprawnej sam wygląd należy odstawić na dalszy plan, ponieważ kluczową kwestią jest bezpieczeństwo. Pośliźnięcie się może być bowiem dramatyczne w skutkach. Jeśli niepełnosprawny korzysta z łazienki samodzielnie, musi być w pełni przystosowana do jego potrzeb. Należy ocenić, jaki jest stopień niepełnosprawności. Całkiem inne udogodnienia proponuje się osobom, które nie mogą chodzić, a inne osobom niewidomym.

Wanna dla niepełnosprawnych czy prysznic z siedziskiem?

Większość osób przyznaje, że preferuje korzystanie z wanny, w której można wygodnie usiąść, poczytać książkę, posłuchać muzyki i zrelaksować się. Oczywiście, wanna może również pełnić funkcję prysznica, jeśli zamontujemy przy niej ściankę ze szkła. W przypadku osoby niepełnosprawnej trzeba jednak pamiętać o tym, że będzie musiała dostać się do takiej wanny. Wanna dla niepełnosprawnych musi posiadać niezbędne uchwyty, które ułatwią wejście do środka oraz wyjście z niej. Naturalnie osoby o dużym stopniu niepełnosprawności ruchowej powinny korzystać przy tym z pomocy najbliższych lub opiekunów.

Najbezpieczniejszą opcją wydaje się być kabina prysznicowa. Obecnie można znaleźć modele z bardzo niskim brodzikiem, który jest jednocześnie bardzo szeroki. Wybierając rozmiar brodzika można zdecydować się na taki, do którego można wjechać wózkiem inwalidzkim. Bardzo korzystnym rozwiązaniem jest montaż specjalnego siedziska, które umożliwia zażywanie prysznica w pozycji siedzącej. Dobry brodzik powinien mieć taką fakturę, która ułatwia stabilne stanie i poruszanie się, minimalizując ryzyko pośliźnięcia się i przewrócenia. Zarówno pod prysznicem, jak i przy wejściu do niego należy zamontować specjalne uchwyty, dzięki którym można zachować odpowiednią pozycję ciała i wesprzeć się. Taki uchwyt musi znaleźć się również przy toalecie, czy zlewie.

Czy warto skorzystać z usług profesjonalnego projektanta wnętrz?

Większość salonów łazienkowych oferuje możliwość skorzystania z usług projektanta, które bardzo często wliczone są w cenę materiałów, które kupuje się w danym sklepie. W takiej sytuacji można skorzystać z pomocy profesjonalisty, jednak nie ma takiej konieczności. Projektując samodzielnie łazienkę, z której na co dzień będzie korzystała osoba niepełnosprawna trzeba wiedzieć przede wszystkim, jakie odległości należy zachować pomiędzy poszczególnymi elementami i urządzeniami. Całkiem inaczej zaprojektowana będzie łazienka dla osoby poruszającej się na wózku, od tej, z której korzysta osoba korzystająca z kul, czy innego wsparcia.

Warto wybierać dedykowane sprzęty, ponieważ często są przystosowane właśnie dla osób na wózku. Odpowiednia wanna dla niepełnosprawnych, na przykład taka z bezpiecznymi drzwiczkami, czy toaleta to sprzęty innej wysokości. Dodatkowo, zlewozmywak i inne urządzenia, jak również kontakty i włączniki muszą być montowane na właściwej wysokości, która umożliwi łatwy i bezproblemowy dostęp do nich. Zaprojektowanie takiej łazienki, aby była w pełni funkcjonalna i bezpieczna na pewno nie jest łatwym zadaniem, ale każdy kto poświęci tematowi więcej czasu, powinien sobie z nim poradzić. Dostosowując łazienkę do potrzeb osoby niepełnosprawnej najlepiej dokonać niezbędnych pomiarów, aby wiedzieć, jaka wysokość jest najwygodniejsza, ponieważ każdy z nas różni się od siebie i wszyscy mamy inne preferencje. Bardzo ważne jest również bezpieczne poruszanie się i zmiana pozycji pomiędzy sprzętami.

Możesz również polubić…