Rodzina Uroda

Jaką pastę do zębów wybrać?

Pasta do zębów, obok tradycyjnego mydła zajmuje czołowe miejsce w codziennej dbałości o higienę. Na rynku dostępnych jest szeroka gama produktów, dedykowanych zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Który wybrać? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Podstawowe składniki zawarte w pastach do zębów

Wbrew pozorom, skład większości past do zębów jest podobny. Patrząc z tej perspektywy, nie ma znaczenia czy wybiera się Elmex Sensitive, Colgate czy Aquafresh. W każdym opakowaniu odnaleźć można bowiem wodę, substancje zapachowe, smakowe, barwiące i pieniące. I choć substancje aktywne zajmują procentowo niewielki obszar tubki, to właśnie one należą do tych najważniejszych. Nawet „najzwyklejsza” pasta, może stać się produktem leczniczym, pod warunkiem, że w jej składzie znajdą się ziołowe ekstrakty oraz substancje antybakteryjne, chemiczne, abrazyjne, które bezpośrednio działają zarówno na zębiny, jak i samo szkliwo. I choć brzmi to komicznie, decydując się na stosowanie danej pasty do zębów, warto zwrócić uwagę na jej skład i wybrać rozwiązanie najlepsze (często rekomendowane przez samych farmaceutów).

Rola fluoru w paście do zębów

Najważniejszym, a zarazem najbardziej pożądanym składnikiem aktywnym w pastach do zębów jest fluor. Choć wykryto powiązanie pomiędzy jego obecnością a rakiem, specjaliści podkreślają, iż niewielkie ilości, dostępne w pastach do zębów nie stanowią żadnego zagrożenia. Fluor działa na zasadzie wytworzenia reakcji chemicznej hydroksyapatytem szkliwa. To z kolei powoduje, iż zęby stają się odporne na działanie bakterii próchnicowych. To właśnie ta substancja niejako wbudowuje się w szkliwo zębów, sprawiając, iż pomimo delikatnej demineralizacji, następuje jego szybsza odbudowa i regeneracja. Sam fluor może występować w produktach w dwóch postaciach: pierwszą z nich, uważaną za mniej skuteczną jest monofluorofosforan sodu oraz aminofluorek, czyli postać organiczna (działająca według najnowszych badań lepiej i bardziej efektywnie). Dlatego też warto wybierać pasty do zębów takie jak Elmex Sensitive bądź Colgate, zawierające ten drugi składnik.

Które pasty posiadają aminofluorek i dlaczego warto je stosować?

Choć wybór pasty do zębów jest przypadkowy dla wielu ludzi, w istocie, może stanowić skuteczną bądź nieskuteczną profilaktykę zębów. Źle dobrana pasta nie poradzi sobie z ilością bakterii próchnicowych, co prowadzić może do problemów i częstych wizyt u stomatologa. Dlatego podczas zakupów warto jednak zwrócić uwagę na obecność aminofluorku, tym samym umożliwiając zastosowanie właściwej profilaktyki. Oczywiście w przypadku dzieci, pasty do zębów muszą być dobrane do wieku. Młodsze maluchy nie potrafią bowiem prawidłowo płukać jamy ustnej, dlatego im polecane są produkty pozbawione fluoru. W razie wątpliwości poleca się konsultację ze stomatologiem, który pomoże wybrać najlepsze rozwiązanie. Dbałość o jamę ustną jest bowiem istotną kwestią, której nie powinno się bagatelizować.

Możesz również polubić…