Uroda Zdrowie

Jakie działanie ma olej z wiesiołka?

Olej z nasion wiesiołka od dawna był stosowany w tradycyjnej medycynie na terenie Polski. Choć ta roślina jest dość powszechna, to niewiele osób potrafi ją rozpoznać i wykorzystać. Co zawiera olej z wiesiołka? Kto najbardziej skorzysta na jego stosowaniu? Jak go stosować, żeby przyniósł oczekiwany efekt?

Skąd wziąć olej z wiesiołka?

Wiesiołek to dwuletnia roślina rosnąca dość powszechnie na polach i łąkach. Najcenniejsze są je nasiona, z których na zimno wytłacza się olej. Olej ten zawiera bardzo dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), szczególnie linolowego i gamma-linolowego, które mogą usprawnić działanie wielu układów w organizmie. Z uwagi na NNKT olej ten nie nadaje się do obróbki termicznej, więc nie należy na nim smażyć, czy dodawać do pieczenia. Kwasy te szybko ulegają procesowi utleniania i po nim tracą swoje właściwości lub wręcz stają się szkodliwe. By być pewnym właściwości kupuj olej z nasion wiesiołka ze sprawdzonego, najlepiej certyfikowanego źródła. Olej ten należy spożyć w ciągu 6 miesięcy od daty produkcji, a po otwarciu przechowywać w lodówce, lub bardzo chłodnym i zaciemnionym miejscu.

Olej z nasion wiesiołka na odchudzanie

Olej z wiesiołka często stosowany jest w preparatach na odchudzanie, szczególnie tych skierowanych do kobiet. Kobiety z natury mają więcej tkanki tłuszczowej niż mężczyźni, również tej brunatnej, a to z nią związane jest odchudzające działanie wiesiołka. Kwas gamma-linolowy (GLA) zwiększa aktywność brunatnej tkanki tłuszczowej, która odpowiada z naszą ochronę termiczną. Jej aktywność i ilość zmniejsza się wraz z wiekiem, kiedy nasza układ termoregulacji działa coraz sprawniej, a my zamiast się hartować, to opatulimy się w kolejny kożuch.

Wiesiołek dla zdrowia układ krążenia

Kwas GLA zmniejsza tendencję płytek krwi do agregacji, czyli zlepiania się. Dzięki tej właściwości zmniejsza się ryzyko powstania skrzepów, a krew płynniej przepływa przez naczynia. Dzięki mniejszej gęstości krwi zmniejsza się ciśnienie, a przez to nasze serce jest zdecydowanie mniej obciążane. Badania wykazały, że w porównaniu z placebo, regularnie spożywany olej z nasion wiesiołka znacząco zmniejszał ryzyko chorób układu krążenia, takich jak zawał, udar, czy miażdżyca.

NNKT korzystnie wpłyną na skórę

Cząsteczki nienasyconych kwasów tłuszczowych mogą wbudowywać się w błonę lipidową komórek. Dzięki temu błona komórkowa jest szczelna i gładsza. Lepsza stabilność międzykomórkowa, to również gładsza, bardziej elastyczna skóra. Szczelne połączenia między komórkami to również mniejsza przepuszczalność dla toksyn, a także mniejsza podatność na uszkodzenia i urazy. Wspomniane wcześniej kwasy LA i GLA mają też właściwości przeciwzapalne, co korzystnie wpłynie na zmiany skórne wynikającą z trądziku, czy AZS.

Możesz również polubić…