Choroby Zdrowie

Katar sienny czy może przeziębienie?

Alergia to bardzo częsty problem wśród dzieci I młodzieży. Uczulenie na pyłek roślinny, sierść zwierząt czy kurz objawia się m.in. kichaniem, katarem siennym i łzawieniem oczu. Często alergia mylona jest z przeziębieniem czy zapaleniem zatok, dlatego późno zaczyna się ją leczyć.

Jak odróżnić katar sienny od kataru infekcyjnego?

Katar sienny zwany inaczej pyłkowicą lub alergicznym nieżytem nosa mocno uprzykrza życie osobie uczulonej. Alergik oprócz tego, że kicha, odczuwa nieprzyjemne swędzenie niedrożnego nosa. W następstwie kataru siennego może pojawić się ból głowy, zatok, a w niektórych przypadkach nawet utrata węchu i smaku.

Jak odróżnić katar alergiczny od tego, który jest skutkiem przeziębienia? Przede wszystkim trwa o wiele dłużej niż zwykły katar. Czasami nie ustępuje przez kilka miesięcy. Bardzo często towarzyszy mu kichanie, łzawienie oczu i zaczerwienienie spojówek.

Przy katarze siennym wydzielina wydobywająca się z nosa jest przeźroczysta, lejąca, a ta infekcyjna ma zabarwienie żółte lub zielonkawe. Oprócz tego przy przeziębieniu często podnosi się temperatura ciała i pojawiają się objawy współwystępujące, czyli kaszel, ból mięśni, apatia, dreszcze itd. Infekcja mija za ok. 7 dni. Czasami przedłuża się do dwóch tygodni. Alergiczny nieżyt nosa nie ustępuje znacznie dłużej. Objawy nasilają się na świeżym powietrzu i każdego roku powtarzają się mniej więcej o tej samej porze. Najgorzej jest rozpoznać alergię na początku, kiedy jeszcze nie wiadomo skąd pochodzą uciążliwe objawy.

Najlepszym sposobem na rozróżnienie jednych objawów od drugich jest podanie choremu leków antyhistaminowych. Po ich aplikacji alergik odczuje niemal natychmiastową poprawę. Można też zrobić badania przesiewowe z krwi, które również potwierdzą, czy to rzeczywiście alergia. Warto zdecydować się na takie testy, ponieważ wtedy szybciej wyeliminuje się przykre dolegliwości alergiczne.

Jak łagodzić objawy kataru siennego?

Alergii nie da się całkowicie wyeliminować, ale zawsze można wpływać na jej nasilenie. Ulgę przyniosą leki antyhistaminowe, ale też preparaty w aerozolu do nosa, np. awatar, nasivin czy afrin. Można je stosować podczas zwykłej infekcji, jak i objawów alergicznych. Po aplikacji do kanałów nosowych wydzielina zostaje rozrzedzona i zdecydowanie łatwiej się oddycha.

Można też stosować preparaty służące do płukania nosa, który zawiera roztwór soli fizjologicznej. Aplikuje się także środki sporządzone na bazie wody morskiej. Natomiast wśród domowych sposobów na walkę z katarem siennym i ogólnie objawami alergii są tradycyjne inhalacje. Sporządza się je z ziół (np. rumianek czy tymianek) i olejków eterycznych, np. eukaliptusowego i świerkowego. Dzięki nim błona śluzowa nosa jest doskonale oczyszczona i nawilżona. Przy katarze siennym zaleca się również picie herbatek sporządzonych np. z czarnego bzu lub lipy.

Jeśli leczenie alergii będzie systematyczne i przeprowadzane dobrze dobranymi preparatami, pozwoli zminimalizować objawy. Warto też nawilżać i wietrzyć pomieszczenia, spożywać dużą ilość płynów i spać z lekko uniesioną głową. Sporo jest sposobów na katar sienny, dlatego trzeba z nich korzystać, aby poczuć znacząca poprawę.

Możesz również polubić…