Uroda Zdrowie

Najczęstsze problemy ze stopami, jak sobie z nimi radzić

Zima – czas kiedy nasze stopy większość dnia spędzają w butach. Niestety z racji pogody często zbyt ciepłych, zbyt sztywnych, zbyt szczelnych. Jakie problemy mogą z tego wynikać? Jak sobie radzić z najczęstszymi problemami stóp, występowaniu których zima niestety sprzyja?

Dlaczego stopy cierpią przez zimowe buty?

Zima to czas, kiedy nasze stopy niestety spędzają w butach zbyt dużo czasu. Może nie byłoby to dużym problemem gdyby te buty były zdejmowane jak tylko wejdziemy do cieplejszego pomieszczenia. Niestety, najczęściej nie są… Czasem z braku takiej możliwości, czasem z braku organizacji, czasem z naszego wygodnictwa. W efekcie stopy często spędzają w podbitych futrem, ciężkich butach, które jest dodatkowo często nie oddychają, bo przecież mają chronić przed wiatrem, mrozem i topniejącym śniegiem lub ulewą. Zapewne wiesz co się dzieje, kiedy dosłownie na chwilę wejdziesz zimą do sklepu i nie zdejmiesz kurtki. Mimo, że możesz nie czuć specjalnego przegrzania, to masz wrażenie, że całe ubranie właśnie się do ciebie przylepiło. A to tylko chwila… Dlaczego z Twoimi stopami miałoby być inaczej?

Jakie są najczęstsze zimowe problemy stóp?

    • Odciski i pęcherze niestety mimo miękkiej wyściółki zimowego buta nie należą do rzadkości. Poza obcierającą cholewką ich powstaniu sprzyja też wilgoć. Odmoczona skóra łatwiej się zniekształca i staje się bardziej podatna na uszkodzenia. Nie pomaga też często zbyt sztywna podeszwa, w której stopa nie ma jak pracować, w efekcie czego obciążane są stale te same punkty i to na nich najczęściej powstają pęcherze. Staraj się możliwe często zdejmować zimowe buty, by stopa mogła wyschnąć i się swobodnie poruszać. Jeżeli nie masz takiej możliwości to zainwestuj w buty z dobrego materiału, które będą dobrze izolowały termicznie, a jednocześnie pozwolą na przepływ powietrza.
    • Grzybica stóp to problem, który szczególnie mocno nasilać się będzie zimą. Znowu powodem będzie zbyt duża wilgotność w okolicy stóp. Ciepło i wilgoć to idealne środowisko do rozwoju bakterii, a miękkie, futrzane podłoże w bucie też nie pozostanie mu obojętne. Zapachu stopy dotkniętej drożdzycą lub grzybicą nie da się przeoczyć, więc naprawdę lepiej jej zapobiegać. Poza zadbaniem o brak wilgoci, można też profilaktycznie stosować antyprespiranyty do stóp, a kiedy niestety grzyb się rozwinie trzeba sięgnąć środek, który pomoże je wybić np. Clotrimazolum, Pedipur Deo, Hascofungin.
    • Wrastający paznokieć co prawda nie jest problemem bezpośrednio związanym z zimą, ale może się w tym okresie zaogniać przez nasze inne działania. Głównym powodem wrastania paznokcia jest jego niewłaściwe obcinanie. Zimą częściej nosimy rajstopy, skarpety i chowamy w stopy. Za długi paznokieć po pierwsze może być podrażniany zakrytym Bute, ale też może niszczyć jego czubek, podobnie jak przeciera nam skarpetkę. Dlatego cześć z nas zimą decyduje się na krótsze obcinanie. Pamiętaj jednak by robić to prawidłowo, bo wrośnięty paznokieć może Ci uprzykrzyć czas do kolejnego lata.

Możesz również polubić…