Dieta Zdrowie

Olej domowej roboty — jak zrobić?

Tłuszcze stanowią w naszym życiu bardzo ważną rolę. Warto rozważyć możliwość wytwarzania olejów we własnym zakresie. Zyskamy wówczas pewność, że niesie pozytywne korzyści dla naszego zdrowia. Z pomocą przyjdzie wyciskarka do oleju. Jak zrobić taki olej oraz z czego skorzystać?

Robić w domu czy kupować w sklepie?

Oleje, które kupujemy w sklepach, posiadają wiele składników odżywczych. Niestety zawierają także konserwanty i szkodliwe dodatki, aby termin do spożycia był jak najdłuższy. Niewłaściwe przechowywanie oleju także może przyczynić się do wytworzenia w nim bardzo szkodliwych związków. Nie mamy niestety kontroli nad tym, a od miejsca, w którym został wytworzony do półki sklepowej często daleka droga. Dobrym pomysłem jest wytwarzanie oleju w domu. Decydując się na to, mamy proces wytwarzania pod kontrolą od samego początku, czyli od doboru wysokiej jakości składników aż do czasu, w którym znajduje się on na naszym talerzu.

Wyciskarka do oleju jako niezbędnik w kuchni

Pierwszym krokiem jest zakup przydatnego urządzenia, jakim jest wyciskarka do oleju. Umożliwia ona nie tylko wytłaczanie oleju z nasion dyni, gorczycy, czarnuszki, a nawet herbaty czy lnu, ale także z orzechów. Najczęściej wytwarza się oleje z odmiany brazylijskiej, makadamia i pistacji. Można wytwarzać również bardzo modny w obecnych czasach olej kokosowy z wiórków. Wytwarzając olej domowej roboty, zyskujemy gwarancję jakości, a posiadając wyciskarkę, proces produkcji jest bardzo prosty. Wystarczy bowiem tylko wrzucić surowiec do urządzenia i po niedługim czasie mamy czysty olej.

Zalety wytwarzania własnego oleju

Olej produkowany w domu zawiera zdrowe witaminy i tłuszcze, ponieważ jest on tłoczony na zimno. Wysoka temperatura niestety przyczynia się do zutylizowania bardzo zdrowych składników. Wytworzony produkt jest czysty, gdyż nie dodajemy konserwantów czy innych szkodliwych substancji. Kolejną zaletą jest smak — otrzymujemy bardzo aromatyczny olej. Dodając go do dań, nie tylko dodamy wartości odżywczych, ale także wpłyniemy na jego aromat. Wyciskarka do oleju pozwala w bardzo szybki sposób przygotować produkt bogaty w tłuszcze omega 3 i 6, które są tak ważne w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu.

Możesz również polubić…