Dieta Rodzina Zdrowie

Problemy z układem trawiennym u niemowlaków

U noworodków układ trawienny nie jest jeszcze dostatecznie wykształcony. Stąd bardzo często pojawiają się problemy w postaci ulewania podczas jedzenia. Biegunki i zatwardzenia u niemowlaka to również bardzo częste objawy, które są powodem troski rodziców.

To musisz wiedzieć!

Dopiero ok. 5-7 roku życia układ trawienny normuje się i jest stabilny. Wcześniej można spodziewać się nieprzewidzianych niespodzianek w postaci przykrych incydentów. Pierwsza podstawowa dysfunkcja to brak substancji antybakteryjnych znajdujących się w ślinie. Do 3. miesiąca życia zwieracz przełyku jest niedostatecznie napięty, dlatego podczas karmienia bardzo często pojawia się ulewanie. Po urodzeniu dziecko ma także małą pojemność żołądka. Natomiast luźniejsze stolce to efekt zmniejszonej aktywności enzymu laktazy jelitowej.

Co robić, gdy pojawi się zatwardzenie u niemowlaka?

Problemy z oddawaniem stolca u maluszków wywołane są najczęściej przez mleko modyfikowane. Bardzo często zatwardzenie u niemowlaka wynika z wprowadzanie do diety nowych produktów. Czasami ma ono związek z odwodnieniem lub niechęcią dziecka do wypróżnień z powodu wcześniej doznanego bólu. Musisz wiedzieć, że im młodsze dziecko, tym częściej będą pojawiać się u niego zatwardzenia.

Co robić, aby zminimalizować występowanie tych nieprzyjemnych dolegliwości? Przede wszystkim trzeba wprowadzić do diety więcej błonnika. Surowe owoce i warzywa oraz pełnoziarniste pieczywo to podstawa tego składnika. Od 7. miesiąca w diecie niemowlaka mogą pojawić się niewielkie ilości jogurtów czy kefirów. Generalnie trzeba wzbogacić posiłki dziecka o większą ilość płynów. Zatwardzenie u niemowlaka może również zminimalizować masaż brzuszka.

Noworodka lepiej karmić dziecko piersią, ponieważ w mleku matki znajduje się odpowiednia proporcja tłuszczów i białka. Pomocny okazuje się masaż brzuszka, który należy wykonywać okrężnymi ruchami kilka razy w tygodniu.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Przede wszystkim wybieraj produkty tylko najwyższej jakości, atestowane. Kolorowe etykietki i zapewnienia reklamodawców często są złudne. Koniecznie też trzeba dostosować skład produktowy i konsystencję posiłków do wieku dziecka. Prawidłowy sposób żywienia to klucz do zdrowia dziecka. To także znaczne wsparcie dla rozwijającego się układu pokarmowego malucha.

Możesz również polubić…