Rodzina Zakupy

Wanna czy prysznic – co zapewni większe bezpieczeństwo osób starszych?

Osoby starsze z reguły decydują się na przemeblowanie bądź całkowity remont łazienki. Jest to związane z tym, że muszą dostosować to pomieszczenie do zmieniającego się wraz z wiekiem ciała oraz dopasować się do panujących warunków. Nie oznacza to wcale, że po ukończeniu 60 roku życia należy zająć stałe miejsce na kanapie, wymagane są wtedy pewne udogodnienia, które przydadzą się na starsze lata.

Zalety korzystania z wanny

Wanna dla seniora posiada całkiem sporo korzyści. Przede wszystkim chodzi o to, że osoby starsze mogą wygrzać się w niej, rozprostować ciała, a woda wpłynie kojąco na często obolałe ciało czy zesztywniałe kości. Wanna dla seniora ułatwia wchodzenie, gdyż zawiera specjalne drzwiczki, co sprawia, że nie istnieje konieczność przechodzenia przez wysoki próg. Progi w podeszłym wieku stanowią barierę trudną do pokonania, dlatego otwierane drzwi to najlepsze rozwiązanie na jakie można się zdecydować. Oprócz tego warto wspomnieć o łatwości związanej z kąpielą. Nawet jeśli zdrowie nie pozwala na wylegiwanie się w wannie, można bez większych problemów postawić krzesło i myć ciało w pozycji siedzącej. Polewanie się wodą jest przyjemne bez względu na wiek, dlatego na starsze lata nie należy pozbawiać się takiej przyjemności. Jedyny minus związany z używaniem wanny to problematyczne mycie, które jednak warto zostawić młodszym członkom rodziny, którzy powinni się zaangażować i pomagać osobie w starszym wieku. Do wanny wchodzi też dużo wody, co sprawi, że rachunki ulegną zwiększeniu, co może okazać się problematyczne dla osoby, która posiada ograniczony budżet. Jednakże, kiedy wziąć pod uwagę zdrowie, czy kondycję, nie istnieją żadne przeciwwskazania, aby w łazience znalazła się wanna dla seniora.

Zalety używania prysznica

Prysznic to kolejna opcja na którą mogą zdecydować się osoby starsze. On również posiada cały szereg zalet. Przede wszystkim jest w nim dużo miejsca, dlatego kąpanie się jest komfortowe oraz przyjemne. Nie trzeba przeciskać się przez drzwi, a także napuszczać dużych ilości wody. Wchodzi się do niego, myje i wyciera do sucha – gotowe. To idealne rozwiązanie również w przypadku osób schorowanych oraz tych, które wymagają wsparcia w trakcie kąpieli. W ich przypadku do prysznica można postawić krzesełko na którym odbywa mycie się. Niewątpliwa zaleta związana  z prysznicem to jego szybkie oraz bezproblemowe czyszczenie. Oprócz tego nie zużywa się dużej ilości wody, co jest dobre zarówno dla środowiska, jak i domowego budżetu. Mycie się o poranku czy wieczorem nie zajmuje wiele czasu, dlatego człowiek decyduje się na prysznic każdego dnia. Mycie jest często pomijane, kiedy wiąże się z całym rytuałem korzystania z wanny.

Warto mieć na uwadze, że prysznice w dzisiejszych czasach nie muszą zawierać brodzika. Od łazienki odgradza się je szybą, a specjalnie zamontowane płytki na podłodze sprawiają, ze woda ucieka do odpływu, a nie płynie w stronę łazienki. W takim przypadku nie istnieją już żadne problemy z wchodzeniem do prysznica, a także z jego opuszczaniem. W trakcie kompletowania łazienki nie można zapominać o nabyciu maty, którą położy się tuż obok prysznica. Odgrywa ona nie tylko rolę dekoracyjną, ale przede wszystkim sprawia, że szansa poślizgnięcia się zdecydowanie spada.

Reasumując, zarówno wanna, jak i prysznic posiadają swoje zalety, jak i wady. Najważniejsze to dostosować je do możliwości oraz wieku osoby, która z nich korzysta i wtedy wszystko powinno przebiegać bez problemów.

Możesz również polubić…