Rodzina

Zdrowy kręgosłup podczas ciąży – jak zadbać o siebie?

Ciąża to bardzo szczególny okres w życiu kobiety. To czas pełen szczęścia, ale na przyszłych mamach spoczywa także obowiązek zadbania o swoje zdrowie. Szczególnie ważny będzie kręgosłup. Trzeba wiedzieć więc, jak o niego zadbać. Ważne będą ćwiczenia i akcesoria takie jak poduszka ciążowa.

Dlaczego kręgosłup podczas ciąży jest szczególnie narażony?

Z pewnością nie ma nic piękniejszego dla kobiety, jak czas ciąży i oczekiwanie na przyjście na świat upragnionego dziecka. Matka czuje, jak w brzuchu z dnia na dzień rozwija się nowe życie. Niestety nie można zapominać o tym, że organizm będzie takie zmiany odczuwać bardzo intensywnie. Szczególnie siłą rzeczy narażony będzie bardzo kręgosłup. Maluch w brzuchu mamy przybiera przecież z tygodnia na tydzień na wadze. Ciężar przenosi się więc na kręgosłup. Odczuwane mogą być bóle w plecach, a zwłaszcza w odcinku lędźwiowym.

To jest właśnie główny powód, aby zadbać o kręgosłup. W przeciwnym razie może dojść nawet do trwałych urazów. W tym kontekście bardzo ważne jest także samopoczucie ciężarnej Kobiety. Jeżeli będzie ono dobre, to dziecko także będzie to odczuwać. Dlatego panie powinny bardzo na siebie uważać i poznać sposoby, dzięki którym można pomóc kręgosłupowi. Dobrym wyborem będzie poduszka ciążowa, ale nie można także zapominać o regularnych ćwiczeniach, szczególnie dedykowanych właśnie dla kobiet ciężarnych.

Zapobieganie bólom kręgosłupa – jakie ćwiczenia zaleca się w ciąży?

Największym problemem w trakcie ciąży jest zmiana postawy, która jest następstwem dodatkowego obciążenia, czyli chodzi o ciężar dziecka. Skutkuje to wygięciem dolnej części kręgosłupa. Zaokrągleniu ulega także odcinek piersiowy. Pojawia się ból, który będzie niejednokrotnie promieniować do pośladków i nóg. W konsekwencji przekłada się to na duże trudności, jeśli chodzi o siadanie, wstawanie lub wykonywanie innych ruchów. Niestety całkowicie bólu raczej nie można wyeliminować, ale można go zminimalizować.

Przydają się delikatne masaże, które także uspokajają i relaksują. Dobrze działa również kąpiel i ćwiczenia rozciągające, w których towarzyszyć powinien fizjoterapeuta przynajmniej na początku. Potem można ćwiczyć samodzielnie w domu. Zaleca się szczególnie ćwiczenia przy wykorzystaniu piłek rehabilitacyjnych.

W jaki sposób kobietom pomaga poduszka ciążowa?

W bólach pleców pomagają także różnego rodzaju poduszki wykorzystywane przez kobiety ciężarne. Taka praktyczna poduszka ciążowa może mieć różne kształty. Dostępne są poduszki prostokątne bardzo elastyczne. Można je swobodnie wyginać i dopasować do ciała. Są także poduszki w kształcie litery J. Wywinięte na jednym z końców pozwalają wygodnie umieścić go pod głową. Drugi koniec umieszcza się wtedy między nogami.

Największą poduszką ciążową jest ta, która ma kształt litery U. to bardzo komfortowa i wygodna poduszka, która zapewnia bezpieczne podtrzymanie brzucha z przodu, ale także wsparcie dla kręgosłupa. Dzięki odpowiedniemu profilowi stabilizuje kręgosłup.

Możesz również polubić…